Når landsholdet løber ind på Parkens dårlige grønsvær til lørdagens vigtige VM-kvalifikationskamp mod Tjekkiet, bliver et af de helt centrale spørgsmål, om Jesper Grønkjær er med i startopstillingen. Ved træningerne i Vedbæk har Morten Olsen flere gange brugt Martin Jørgensen på venstrekanten, når der blev spillet til to mål. Således også torsdag. »Hvis jeg ikke starter inde, giver det stof til eftertanke«, siger Jesper Grønkjær, der var mildest talt meget utilfreds med at blive skiftet ud i pausen, da Danmark spillede 0-0 mod Tjekkiet i Prag. »Jeg føler ikke, at jeg spillede mig af sidst«, siger den 24-årige kantspiller, der mod tjekkerne måtte vige pladsen for netop Martin Jørgensen. Dengang ønskede Grønkjær ikke at tale med pressen, og torsdag ville han da heller ikke uddybe betydningen af sit udsagn »stof til eftertanke«. Bænkeplads i Chelsea »For at være helt ærlig aner jeg ikke, om jeg skal starte inde. Jeg vil ligesom alle andre gerne være med fra start, men der jo kun 11, der kan starte inde«, konstaterede Grønkjær, der ikke har fået så meget spilletid, som han havde håbet på efter sit klubskifte til engelske Chelsea. »Jeg er utrolig glad for at være der, men hvis man ikke spiller, kan man ikke bruge det til noget. Omvendt vidste jeg, at der ville komme en svær periode, da jeg kom dertil«, sagde Grønkjær, der dog ikke frygter, at han helt bliver sorteret fra i næste sæson - også selv om Chelsea nok vanen tro vil købe rigeligt ind. »De har sikkert købt det halve af Europa, før turneringen går i gang igen!«, sagde Jesper Grønkjær med et smil på læben.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























