24 timer før uddelingen af de sidste fire adgangsbilletter til årets Tour de France er der igen beroligende godt nyt til det håbefulde danske mandskab CSC/World Online. Med de udtalelser, som den sportslige direktør i Tour de France-societetet, Jean-Francois Pescheux, kommer med til nyhedsbureauet AFP tirsdag, vil det efterhånden være et chok, hvis CSC ikke er med på de franske landeveje til sommer. »Af de tre stjerner som endnu ikke er udtaget til Tour de France, er Jalabert den eneste, der kan være "tryg" ved situationen. Tour de France har ikke råd til at undvære den bedste franske cykelrytter«, siger Pescheux, der ud over franskmanden nævner Marco Pantani fra Mercatone Uno og supersprinteren Mario Cipollini fra Saeco. Alle parametre At Jean-Francois Pescheuxs ord vejer tungere end som så understreges af, at han sammen med Tour de France-chefen Jean-Marie Leblanc, Laurent Bezault og Jean-Michel Monin er med i den gruppe, der i øjeblikket sidder og sætter navne på de fire wildcard. CSC's dårlige resultater i foråret har sammen med Jalaberts lange skadespause ikke skabt den bedste grobund for optimisme i den danske lejr, men Jean-Francois Pescheux understreger, at der også ligger andet til grund for societetets beslutning. »Vi kigger selvfølgelig på hvert enkelt holds præstationer, men alle parametre bliver taget i betragtning«. Ifølge AFP går de tre wildcard til CSC/World Online, Lotto og Euskaltel, mens Saeco og Cipollini er favorit til at få den 20. og sidste plads. Forberedt på kritik Der har været spekuleret i, at Tour de France-societetet i år ville bryde med traditionen og uddele et femte wildcard og dermed nå op på 21 hold i alt. Tourbossen afviser dog rygterne: »Hold nummer 22 vil jo stadig være utilfreds«, siger Jean-Marie Leblanc, der er forberedt på at møde kritik og sure miner, når han tirsdag offentliggør de sidste fire Tour-deltagere.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























