Den danske målmand Peter Schmeichel siger onsdag i et radiointerview med BBC, at han med tiden meget gerne så sig selv på managerposten i Manchester United, hvor han optrådte med succes gennem ni sæsoner. Men først om 10-15 år. »Det er det største job i fodbold, så det er det jeg går efter«, siger den 37-årige Sporting-målmand, men tilføjer, at han først vil til Manchester United, når den nuværende succes-manager Alex Ferguson er gledet i baggrunden. »Jeg kunne ikke tænke mig at være bare i nærheden af det job de første 10 til 15 år. Det kræver en ganske særlig personlighed at lede Manchester United, og at efterfølge Sir Alex Ferguson kræver i særdeleshed en stærk person«, siger Schmeichel, der spiller sin 129. og sidste landskamp på onsdag mod Slovenien i Parken. Peter Schmeichel nævner selv den populære og kontroversielle tidligere United-spiller Eric Cantona som en mulighed, når Ferguson stopper efter næste sæson, »men jeg er ikke sikker på om han ville have jobbet«, siger Schmeichel.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























