Kriseramte Esbjerg Ishockey Klub indledte fredag forhandlingerne med Told & Skat om klubbens overlevelse som topklub i dansk ishockey. Som den eneste af 56 kreditorer har Told og Skatteregion Esbjerg fortsat ikke besluttet sig for at sige god for den frivillige akkordordning, som den gældsramte klub har strikket sammen. Men fredag satte parterne sig sammen - uden der dog kom en afklaring på sagen. »Vi havde et positivt møde, hvor vi udvekslede tal. Indtil videre kan jeg kun sige, at vi endnu ikke er i en situation, hvor vi ikke tror på, at vi finder frem til en positiv løsning«, sagde Keld Bjerrum, der talsmand for det kriseudvalg, som forsøger at redde Esbjerg Ishockey Klub. Møderækken fortsætter i næste uge. Mangler regnskab Ifølge akkordordningen skal kreditorkredsen omkring ishockeyklubben give afkald på 75 procent af deres tilgodehavender. Hvis missionen mislykkes, er Esbjerg Ishockey Klub færdig med at spille i toppen af dansk ishockey. Og tiden er ved at være knap for vestjyderne, for Danmarks Ishockey Unions (DIU) licensudvalg skal nemlig senest den 15. april modtage et bæredygtigt regnskab og budget fra Esbjerg-klubben, hvis klubben skal have lov til at spille med i Superisligaen i den kommende sæson. Told & Skat er den største kreditor i sagen med et tilgodehavende på over en million kroner. Hvis skattekontoret går med på ordningen, skal Esbjerg Ishockey af egen kraft finde omkring 2,5 millioner kroner for at få udryddet den resterende gæld. Det beløb arbejder kriseudvalget kontant på at få skrabet sammen. Det mål er ifølge Keld Bjerrum næsten nået. Den 5. april er der generalforsamling i klubben, og der er bestyrelsen på valg. Keld Bjerrum forventer en udskiftning på tre til fire pladser i den ni pladser store bestyrelse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Jeg ringede til firmaet bag Aula for at høre, om Moderaternes påstand virkelig er sand
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand