Ny forskerskat vil lamme Superliga

Uvis. Stjerner med skatterabat. Tjekkiske Zdenek Pospech (i midten) vil overveje sin fremtid i FCK nøje uden forskerordningen. Han flankeres til venstre af César Santin og Jesper Grønkjær, der ligeledes har gunstige skattevilkår.  Foto: Jacob Ehrbahn
Uvis. Stjerner med skatterabat. Tjekkiske Zdenek Pospech (i midten) vil overveje sin fremtid i FCK nøje uden forskerordningen. Han flankeres til venstre af César Santin og Jesper Grønkjær, der ligeledes har gunstige skattevilkår. Foto: Jacob Ehrbahn

Danmark skal være endnu bedre til at holde på de gode hjerner og kloge hoveder. Derfor vil skatteminister Troels Lund Poulsen (V) nu tilbyde lavere skat i endnu længere tid til de udenlandske eksperter, der kommer til Danmark for at arbejde.

Til gengæld skal det være slut med lukrative skattefordele til professionelle fodboldspillere og idrætsfolk, der i dag også kan udnytte den særlig lave skattesats.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her