Rygcrawler føler sig stensikker på OL-billet

OL-AMBITIONER. En kvalifikation til OL er ikke nok for Mathias Gydesen, der også vil være blandt de 16 bedste i London.
OL-AMBITIONER. En kvalifikation til OL er ikke nok for Mathias Gydesen, der også vil være blandt de 16 bedste i London.
Lyt til artiklen

Uden nævneværdig modstand, uden en muskelforløsende massør og i de første dage uden aircondition på værelserne i 35 graders varme var betingelserne langtfra ideelle.

Alligevel lykkedes det Mathias Gydesen to gange at sætte dansk rekord under opholdet i Canada, hvor otte danske svømmere, der ikke havde kvalificeret sig til VM i Shanghai, afsluttede sæsonen med to stævner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her