Håndbolden tvivler på ny turnering

Arbejdsbyrde. En mand som Mikkel Hansen kan let komem til at spille 80 kampe på et år, hvis han også skal være med i European Games.
Arbejdsbyrde. En mand som Mikkel Hansen kan let komem til at spille 80 kampe på et år, hvis han også skal være med i European Games.
Lyt til artiklen

Det er allerede meldt officielt ud, at håndbold er på programmet, når det første europæiske OL, European Games, finder sted i sommeren 2015. Men reelt set er der endnu lang vej, før sporten vil binde sig til den nye turnering.

Det fortæller både det danske og europæiske håndboldforbund, DHF og EHF. »Der skal ikke flere slutrunder ind i den internationale håndboldkalender. Det er alle interessenter enige om, fordi arbejdsbyrden for de største profiler allerede nu ligger i overkanten«, siger Morten Stig Christensen, generalsekretær i DHF og medlem af Professional Handball Board, hvor EHF, klubber, spillere og nationale forbund mødes for at sikre en god og sund udvikling af europæisk håndbold.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her