Fuldstændig dødt løb om VM-guld før sidste løb

gyser.  Tina Maze på vej ned ad pisten i styrtløbet, hvorefter sloveneren ligger fuldstændig lige med østrigeren Anna Fenninger.
gyser. Tina Maze på vej ned ad pisten i styrtløbet, hvorefter sloveneren ligger fuldstændig lige med østrigeren Anna Fenninger.
Lyt til artiklen

Den førende i World Cup-stillingen og en af de lokale østrigske heltinder ligger side om side i super kombineret før det afgørende slalomløb ved VM i alpint skiløb i Schladming.

Sloveneren Tina Maze og østrigske Anna Fenninger brugte begge 1.49,67 minutter på at komme ned ad pisten i det indledende styrtløb, så de deler førstepladsen før slalomløbet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her