Sportsdøgnet: Nu har de det sindssygt fedt i Brøndby

Matchvinder. Brøndbys Kamil Wilczek sørgede for 1-0-sejren over Hobro.
Matchvinder. Brøndbys Kamil Wilczek sørgede for 1-0-sejren over Hobro.
Lyt til artiklen

Fodbold: For første gang under Thomas Frank indledte Brøndby en halvsæson med sejr og brød samtidig klubbens Hobro-kompleks. Træner Frank var derfor en glad mand, da han skulle analysere ssygt fedt i Brøndby efter overfor Ritzau: »Det er sindssygt fedt. Jeg kan slet ikke fatte, at vi ikke har vundet den første kamp før. Det er fuldstændigt vanvittigt. Det føles meget godt at vinde den første kamp, kan jeg fortælle jer«, siger Thomas Frank, der samtidig fik brudt Hobro-forbandelsen: »Man bør jo ikke tabe til et hold fire gange i træk, når alle vurderer, at vi er stærkere end dem«, lyder det fra Brøndby-bossen, der havde den nye polak Kamil Wilczek i rollen som matchvinder.

Håndbold: Det startede godt med en 8-3-føring, men sluttede skidt, da KIF Kolding København søndag tabte med 20-24 på udebane til tyske Rhein-Neckar Löwen. Dermed kan cheftræner Antonio Carlos Ortegas mandskab ikke længere komme videre fra gruppespillet i mændenes Champions League. Topscorere for KIF blev Bo Spellerberg og Lasse Andersson med hver fem mål.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her