Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Sportsdøgnet: Formel 1 fortsætter med udskældt kvalifikation

Verdensmester Lewis Hamilton og resten af formel 1-feltet fortsætter foreløbig med det udskældte kvalifikationssystem.
Verdensmester Lewis Hamilton og resten af formel 1-feltet fortsætter foreløbig med det udskældte kvalifikationssystem.
Lyt til artiklen

Tennis. Den tidligere dobbelte vinder af Wimbledon, Petra Kvitova, måtte overraskende se sig besejret i 3. runde af WTA-turneringen i Miami. Ekaterina Makarova fra Rusland slog den 8. seedede tjekke i to sæt, 6-4 og 6-4.

Håndbold. Med en sejr på 28-23 over Ringkøbing sikrede Team Esbjerg sig førstepladsen i grundspillet i kvindernes liga. Førstepladsen kan betyde, at Esbjerg er sikret en plads i næste sæsons Champions League. Det er op til Dansk Håndbold Forbund, om den ene af Danmarks to pladsen i klubturneringen skal gå til Esbjerg og den anden til årets danske mester.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her