Esbjergs oprykning til Superligaen har resulteret i ren og skær fodbold-renæssance på den danske vestkyst. Klubben har netop indgået en toårig aftale med virksomheden Semco Maritime, som betaler et sekscifret beløb i sponsorkroner til nyoprykkerne. Fiskerbyens fodboldsponsorater er i det hele taget blevet mere eftertragtede, end de har været længe, og aktionærernes velvillighed er vokset i takt hermed. Torsdag aften sagde samtlige af klubbens aktionærer på en ekstraordinær generalforsamling således ja til, at deres aktier bliver nedskrevet med 50 procent. Samtidig var der heller ingen, som modsatte sig en aktieudvidelse, der vil hjælpe klubbens egenkapital op mod de 10 millioner kroner. Mulighed for spillerkøb Aktieudvidelsen er næsten i hus, idet klubben har fået lovning på aktiekøb for fem millioner kroner. Esbjerg fBs første sæson efter tilbagevendenen til Superligaen ser derfor forholdsvis lys ud, og spillerkøb er ikke uden for rækkevidde takket være de velvillige sponsorer. »Vi holder stort set ikke sommerferie i Esbjerg fB. I stedet arbejder vi på at omsætte den store interesse, oprykningen til Superligaen har skabt om vores produkt, i øgede sponsorindtægter. Og det ser ud til at lykkes«, siger direktør i EfB Elite, Niels Erik Søndergaard.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi lægger os alle sammen i senge på steder, hvor der er sket uhyrlige ting
Debatindlæg af Halime Oguz
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen