Hvor truslen mod Brøndby skal komme fra i Superligaen er svært at se. Foran 5576 tilskuere spillede AaB uafgjort 0-0 med oprykkerne fra Esbjerg i en kamp, der lignede alt andet end et topopgør. Det var et opgør om andenpladsen i Superligaen, men efter mandagens aftenkamp er AB fortsat den nærmeste forfølger til suveræne Brøndby. Formsvage AaB havde hårdt brug for at vise hjemmepublikummet noget mere, end tilfældet har været i de to seneste kampe mod bundholdene AGF og Vejle, der har berøvet nordjyderne seks point og givet Brøndby frit løb i toppen. Kampen var på ingen måde den store skønhedsåbenbaring, og begge holdene kan vist egentlig være meget godt tilfreds med et uafgjorte resultat. Brøndby suverænt i spidsen Søndag satte FCK point til mod OB, og Brøndby indtager nu suverænt førstepladsen i Superligaen med 36 point for 15 kampe. AB og AaB har begge 27 point for 15 kampe. FCK har 26 point på fjerdepladsen. I bunden ligger Silkeborg med fire point og AGF med 11 point.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























