Ebbe Skovdahl vil have Thomas Lindrup til Aberdeen. Den tidligere Brøndby- mestertræner, der i sin tid gav den elegante driblestærke kantspiller Superliga-debut, er ifølge Politikens informationer klar med et tilbud til Thomas Lindrup, der spiller afskedskamp for Brøndby på lørdag og er transferfri 1. januar, når hans kontrakt er udløbet. Dermed kan Ebbe Skovdahl som Aberdeen-manager hente Thomas Lindrup gratis til skotsk fodbold, hvor Aberdeen, med danske Peter Kjær i målet, lige nu efter et nederlag i lørdags er nummer otte i Premier League. Thomas Lindrup, som efter et par kampe ude af Michael Laudrups trup fik comeback og spillede flot med i sidste halvdel af anden halvleg, da Brøndby knuste Farum med 7-1 i lørdags, bekræfter, at han er i kontakt med en skotsk klub. Han vil ikke ud med navnet - men siger, at »det kunne da godt være Aberdeen«. Køge prøver igen Ligesom Thomas Lindrup spillede forsvareren Allan Ravn afskedskamp på hjemmebane i lørdags - og meget tyder nu på, at Allan Ravn alligevel kan være på vej til et skifte til superligaoprykkerne Køge, som har brug for en spiller med hans professionelle indstilling og defensive kvaliteter. Køge er jo det hold, der har indkasseret flest mål i de første 17 kampe. »For nogle uger siden afbrød vi forhandlingerne, men nu har vi snakket sammen igen«, fortæller Allan Ravn. »Køge har et spændende hold med mange gode spillere. Jeg skal tale med Køge igen snart, men vi har jo en vigtig kamp på lørdag, og inden da sker der nok ikke noget«. Brøndby har revanche til gode Brøndby slutter efteråret på Køge Stadion - og mestrene har revanche til gode, efter at Køge chokerede ved at vinde 2-1 på Brøndby Stadion midt i efterårssæsonen. Det bliver en kamp, der ventes at trække op imod 5.000 tilskuere. I lørdags spillede Allan Ravn stærkt i midterforsvaret sammen med Per Nielsen, og Morten Wieghorst, som i starten af sæsonen blev anvendt i den bageste kæde, boltrede sig på midtbanen og som målskytte med fire pletskud. »Vi spiller en supergod kamp mod et meget uortodoks hold, der er stærk i offensiven, fordi deres fire-fem forreste skifter meget plads hele tiden. Vi vandt, efter min mening, fordi først og fremmest arbejdede jernhårdt og blev ved med at presse og skabe chancer«, siger Allan Ravn. »Det var en sejr, som var meget tiltrængt for os alle sammen, spillere, trænere og hele klubben«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Marcus Rubin
KOMMENTAR
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Øens fuckboy står ved alteret og ignorerer den søster, han lige har snavet

Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























