Landstræner Morten Olsen må se bort fra forsvarsspilleren Kasper Bøgelund, når det danske fodboldlandshold den 12. februar indleder 2003-sæsonen med venskabsopgøret ude mod Egypten. Ifølge danskerens hollandske klub, PSV Eindhoven, blev Bøgelund lørdag skadet i læggen i en venskabkamp mod 1. divisionsholdet Top. »Det er ærgerligt. Det var den sidste træningskamp, inden vi igen tager hul på sæsonen, og jeg følte mig ellers i rette form«, siger Bøgelund i dag til onside.dk Kasper Bøgelund regner med at være spilleklar igen i slutningen af februar.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
Kronik af Michelle Skov Karantonis
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00





























