Bakken Bears besejrede hjemme i Vejlby-Risskov Hallen Holbæk med 88-70 i den første af de to klubbers semifinalekampe og tog dermed det første forventede skridt mod årets DM-finaler i basketball. Gæsterne har ellers - anført af basketligaens amerikanske topscorer, Chris Hardaway - været sæsonens store positive overraskelse, men på udebane mod de rutinerede århusianere, som endnu ikke har tabt hjemme i denne sæson, krøllede holdet fuldstændig sammen fra kampens start. Scorede kun ni point i første periode Bakken Bears dækkede effektivt og bevægeligt op, og i hele første periode lykkedes det kun for Holbæk at score ni point, mens hjemmeholdet blandt andet takket være tre sikre tre-points scoringer fra Craig Pedersen på samme tidspunkt stod noteret for 27. Ved pausen efter de første to perioder var forspringet udbygget til 48-26, og det lignede en reel øretæve til sjællænderne, som imidlertid er kendt som et hold, der ikke giver op. I kvartfinalen mod Aabyhøj indhentede Holbæk et forspring på hele 17 point inden for kampens sidste fem minutter. Stjerne kom på scenen Sådan gik det ikke i Århus, men Bakken-træner, Geof Kotila, var nødt til at tale sine spillere op i en timeout, da føringen på et tidspunkt var skrumpet til 12 point takket være solidt spil af specielt Hardaway og Holbæks bevægelige center, Tony Marion. På det tidspunkt havde Bakkens Bears største stjerne, Eric Bell, holdt lav profil, men i sidste periode overtog amerikaneren scenen, og sammen med den uhyre springstærke Marek Ondera - der er tilbage i topform efter en længere skadepause - sørgede Bell for at køre sejren hjem trods den lille blunder i tredje periode. Næste kamp på onsdag »Vi spiller godt i første halvleg, men det bliver for dovent efter pausen. Den slags er naturligt, når man fører med 20 point, og man føler, at man har styr på det, men det hjælper bare ikke noget, for sådan spiller et mesterhold ikke. Hvis vi skal slå dem i Holbæk på onsdag, så kræver det en koncentreret indsats i hele kampen«, lød det efter sejren fra Geof Kotila. Anden semifinale mellem de to klubber er på onsdag i Holbæk, mens en eventuel tredje kamp afvikles på søndag i Århus.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Er det en joke?
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























