Nu er der snart ikke grænser for, hvad Esbjerg kan præstere. En hjemmesejr for Superligaens nummer to over bundholdet lyder måske ikke af alverden, men det var faktisk første gang siden 1968, at Esbjerg formåede at sende AB tilbage til hovedstadsområdet med et nederlag. Mål af Bechmann Ydermere er Tommy Bechmann begyndt at score i Superligaen igen. Nu skal man ikke tælle år, får det er sket senest, men der er alligevel gået over halvanden måned mellem hans sjette og syvende scoring. Denne gang bankede U21-landsholdsspilleren Jan Kristiansens aflevering i kassen til 2-0 og dermed var den sidste luft sparket ud af det hårdt prøvede bundhold fra AB. Det første mål blev endda scoret af en tidligere AB'er, da Tommy Løvenkrands efter 28 minutter bragte sin gamle klub på kurs mod det sjette nederlag på stribe med et godt langskudsmål. Rødt kort til Gellert Oven i nederlaget blev den fortsat pointløse træner Henrik Jensen tilføjet endnu et problem, idet Brian Gellert blev præsenteret for et rødt kort, da han ved stillingen 2-0 midt på banen begik et så groft frispark mod Henrik Hansen, at det udløste en direkte udvisning. En lille smule opmuntring for AB var der i den kendsgerning, at Kenny Thorup gjorde comeback efter en måneds fravær og stod for den sene reducering, da han fra kanten af straffesparksfeltet sendte bolde fladt i mål. Inden da havde en anden indskiftet, Lasse Kryger, gjort det til 3-0 oven på en solopræstation, der efterlod en hel stribe forsvarsspillere og målmanden Stephan Andersen afdriblet bag ham, inden han trillede bolden i mål i den både ventede og usædvanlige sejr.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























