De norske tvillingesøstre Kristine og Katrine Lunde vil fra næste sæson forstærke Aalborg DH's håndboldligahold. Aalborg DH har skrevet treårige kontrakter med de to profiler, som begge spiller på det norske landshold og kommer fra klubben Våg. Kristine Lunde er blandt de 10 nominerede til at blive kåret til verdens bedste håndboldspiller, mens Katrine er et stort talent på målvogterpladsen. Dalmose er tilfreds Træner Christian Dalmose glæder sig forståeligt over investeringen, der skal være med til at bringe Aalborg DH i top-fire i næste sæson. »Kristine er en særdeles dygtig allround spiller, der kan bruges både som venstre fløj og som bagspiller. Katrine betegnes som det største målmandstalent efter Cecilie Leganger. Med sine kun 23 år skal hun nok ende med at blive en af de bedste i verden. De er begge meget ambitiøse omkring deres udvikling af deres talent og de besidder et fantastisk humør og udstråling«, siger Christian Dalmose.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Jeg har aldrig oplevet noget lignende
-
»Jeg har obduceret nogle af de køer, der har fået Bovaer. Jeg har set blødninger i vommen«: Fagfolk og politikere retter skarp kritik af ny rapport
-
Sofie Linde til læser: Det kan virke. Det har bare ikke virket for dig
-
Klarlund til læser: Lad mig slå det helt fast én gang for alle. Det er en myte
-
Radikal profil er kæmpe fan af Enhedslisten: »Du er det klogeste menneske, jeg har mødt i dansk politik«
-
Efter henkastet bemærkning kører debatten endnu en gang om en tredje Trump-periode
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Sorlannguaq Maria Ravn Lind
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Kronik af Victor Mayland Nielsen




























