Superligaklubben FC Midtjylland og håndboldklubben Ikast-Bording lægger fremover kræfter i et projekt, der skal tiltrække fælles sponsorer. Det første initiativ på denne front er nedsættelsen af et seksmandsudvalg med repræsentanter fra både fodbold og håndbold, som arbejder målrettet med at finde en eller flere storsponsorer til begge hold. Ingen sammenlægning Der er dog langt fra tale om en sammenlægning, som man har set i AaB, FCK, AGF og SønderjyskE. »Vi mangler stadig at se, at der automatisk er god økonomi i et lægge en fodbold- og en håndboldklub sammen. Vi har en anden tilgang til det og går lidt mere forsigtig til værks«, siger FC Midtjyllands formand Anker Stensig Andersen til Ritzau. Han understreger samtidig, at man i FC Midtjylland på ingen måder har aktuelle planer om et formaliseret samarbejde med Hernings danske ishockeymestre.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Klumme af Kim Skotte
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























