75-årige Lennart Johansson fra UEFA og 69-årige Sepp Blatter fra FIFA har her mod karrierens slutning og op til EM-finalen søndag mellem Tyskland og Norge begge fostret en kreativ plan for at promovere kvindefodbolden. Den inkluderer dog, at kvinderne går lidt længere, end de fleste feminister nok vil støtte op om. Mere sex i fodbold Begge foreslår på hver sin måde, at kvindefodbold med fordel kan sælges bedre, hvis man spiller mere på spillernes udseende og sexappeal. »Der er virksomheder, der kan gøre brug af svedige og smukke piger på banen, og det vil sælge. Ellers må man acceptere, at de penge, de efterspørger, først kommer, når tilskuerne kommer og sponsorerne bliver interesserede,« har svenske Lennart Johansson udtalt til BBC. Han går videre i sine forestillinger af det andet køn på en fodboldbane: »Svedige spillere på banen, i regnvejret, eller når de kommer ud fra omklædningsrummet, er smukke. Det vil sælge,« siger UEFA-bossen. Kommentaren kom efter, at han ellers lige havde afvist sin kollega, FIFA-boss Blatters forslag. Blatter vil have mindre shorts Han er nemlig klar til en decideret regelændring a´la den, der allerede er gennemført i volleyball. »Lad kvinderne spille i noget mere feminint tøj, som de gør i volleyball. De kunne eksempelvis have strammere shorts,« siger Blatter. Det internationale volleyballforbund har indført regler for, hvor store de kvindelige spilleres bukser må være, hvilket har udløst heftig kritik.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Ekspert: Bemærkelsesværdigt, at der kun går få timer, inden en af Trumps egne lægger afstand
-
El-Sayeds frivillige mistede stemmen, da han så, hvordan valgfesten så ud
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.