Med tilgangen af danske fodboldlandsholdsspillere som blandt andre Jesper Grønkjær, Jon Dahl Tomasson, Søren Larsen og Thomas Helveg er den tyske bundesliga pludselig blevet en meget attraktiv tv-vare, og derfor har ligaen igen fundet vej til tv-skærmen. Kampene i den kommende sæson bliver vist på både Kanal 5 og på Canal+. »Med de mange danske landsholdspillere er Bundesligaen blevet en meget stærk tv-rettighed, og vi er glade for, at vi ud over den spanske Primera Division og den engelske Premier League nu også kan tilbyde vores seere direkte transmissioner fra Bundesligaen«, siger Kanal 5's programchef Martin Dalgaard. Kanal 5 vil fremover vise kampe om lørdagen, mens Canal+ sender om søndagen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.