Frygten for yderligere terroraktioner i England, har fået det engelske fodboldforbund, FA, til at opfordre de ca. 450.000 tilskuere som overværer hver af sæsonens 38 runder af Premier League, til at møde tidligere op på stadion end hidtil. »Sikkerheden for supporterne er højeste prioritet og i lyset af den aktuelle situation, er det nødvendigt at indføre en øget sikkerhedskontrol«, hedder det i en pressemeddelelse fra FA, som bl.a. vil udmønte sig i mere tilbundsgående tjek af tasker og rygsække. Seks klubber i London Alene London, hvor over 50 mennesker blev dræbt ved terrorangrebet 7. juli, huser seks klubber fra Premier League - Chelsea, Arsenal, Tottenham, Charlton, Fulham og oprykkerne West Ham. De nye sikkerhedstiltag gælder ikke kun for London-området. Således har også provinsklubben Middlesbrough fra det nordøstlige England bebudet, at der vil være øget kontrol ved Riverside Stadium.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen