Det blev foreløbig kun til en enkelt dag i den gule trøje for Team CSC's amerikanske cykelrytter Bobby Julich i Pro Tour-løbet Paris-Nice. Julich havde vundet prologen, men da Tom Boonen vandt første etape og sikrede sig ti bonussekunder, overtog han føringen i det samlede klassement med syv sekunder ned til Julich. Massespurt Tom Boonen har allerede vundet adskillige løb i denne sæson, og verdensmesteren var hurtigst af alle, da feltet kom samlet i mål i Saint-Amand-Montrond. I spurten henviste QuickStep-rytteren Allan Davis og Francisco Ventoso til de efterfølgende pladser. I morgen skal rytterne ud på en 200 kilometer lang etape til Belleville, som i lighed med mandagens etape også er forholdsvis flad.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne

Kronik af Michelle Skov Karantonis
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Den danske pizzaslice-hovedstad har fået sin egen digtersoldat
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce



























