Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Idrætsstjerner fortæller, hvad der motiverer dem: For Maze, Slott, Højbjerg og Seierskilde er sejren ikke det vigtigste

Lyt til artiklen

Michael Maze, bordtennis: OL-medalje var væk i 8 år

Legen i spillet har altid været vigtig for mig. Det var også derfor, jeg stoppede i en forholdsvis tidlig alder. Selvfølgelig var en del af grunden også, at jeg har haft mange skader, men jeg stoppede først og fremmest, fordi det ikke var en leg længere. Jeg stod op om morgenen og kørte til træning, og når jeg holdt på parkeringspladsen, kiggede jeg på uret og tænkte: Nå, hvornår kan jeg smutte herfra? Hvornår har jeg gjort det godt nok, til at jeg i hvert fald kan holde den kørende på det her niveau?

Og det har aldrig været min hensigt med at spille. Jeg har spillet for at gøre en forskel for mig selv. Det har været kærligheden til spillet, der har drevet mig (...). Min far plejede at sige, at det skal være 80 procent sjovt og 20 procent ikkesjovt. Nu var det lige pludselig ikke 80-20, men 20-80. Jeg havde det ikke sjovt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her