NFL: Trump har vores telefonnummer, hvis han vil i dialog med os

Over 200 spillere protesterede i weekenden mod Donald Trump. Her er det spillere fra New England Patriots, der knæler under nationalsangen før en kamp i NFL mod Houston Texans.
Over 200 spillere protesterede i weekenden mod Donald Trump. Her er det spillere fra New England Patriots, der knæler under nationalsangen før en kamp i NFL mod Houston Texans.
Lyt til artiklen

Mens debatten i USA buldrer om søndagens og mandagens protester blandt amerikanske fodboldspillere rettet mod Donald Trump, så oplyser en talsmand for den nationale fodboldliga, NFL, at ingen spillere vil blive straffet for deres handlinger.

Talsperson Joe Lockhart slår dog fast, at han håber, at spillerne allerede i næste uge vil stå ved banerne, mens nationalsangen bliver sunget. Det er en tradition i forbindelse med kampene, som skal signalere respekt for og kærlighed til landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her