Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

FC København sælger sæsonens mest scorende spiller

Lyt til artiklen

FC Københavns Europa League-møde med Atletico Madrid og medaljejagt i Superligaen bliver uden sæsonens mest scorende spiller.

Benjamin Verbic, der blev 24 år for 26 dage siden, er blevet solgt til den ukrainske storklub Dinamo Kijev, hvor sloveneren tiltræder efter nytår.

»Vi har fået et økonomisk meget attraktivt tilbud fra Dynamo Kiev, som gør, at det giver mening for os at slippe ham nu. Det har hele vejen igennem været en del af planen og aftalen med Benjamin, at han skulle videre fra København på et tidspunkt, og timingen er rigtig nu for både spilleren og os«, siger FCK-direktør Anders Hørsholt til klubbens hjemmeside.

Benjamin Verbic kom til FC København fra Celje i hjemlandet i sommeren 2015 og har været med til at vinde både det danske mesterskab og pokalfinalen i de to hele sæsoner, han har spillet.

Mest scorende i sæsonen med 11 mål

I alt har Verbic spillet 99 kampe for FC København fordelt med 69 i Superligaen, 25 i de europæiske klubturneringer og 5 i DBU Pokalen.

Det er blevet til 22 mål, og i den igangværende sæson er Verbic FC Københavns mest scorende spiller med sin 11 mål; 7 i Superligaen, hvor han også har afsonet karantæne efter en udvisning mod AC Horsens, og 4 europæiske.

»Benjamin har haft et meget stærkt efterår, og det har gjort, at interessen for ham har været meget stor. Vi har været glade for hans udvikling, og at vi er lykkedes med at få ham gjort så dygtig, som han er blevet, siden han ankom«, siger FCK's træner og manager, Ståle Solbakken, til fck.dk.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her