Landstræneren og Mensah var med i en helt igennem vanvittig start på en håndboldkamp

Landstræneren og Mads Mensah blev nummer 4 ved EM i Kroatien, men er i den grad på vinderkurs i den tyske Bundesliga, der er verdens bedste håndboldliga.
Landstræneren og Mads Mensah blev nummer 4 ved EM i Kroatien, men er i den grad på vinderkurs i den tyske Bundesliga, der er verdens bedste håndboldliga.
Lyt til artiklen

Håndbold: Vanvittigt. Et andet ord dækker ikke de første 16,53 minutter af det tyske Bundesliga-opgør mellem den danske landstræner Nicolaj Jacobsens klub Rhein-Neckar Löwen og Lemgo bedre. Der skulle nemlig gå lige knap 17 minutter før de helt og aldeles ydmygede gæster overhovedet kom på måltavlen mod de tyske mestre - med en reducering til 14-1. Rhein-Neckar Löwen kunne i første kamp efter EM-pausen se 23-4 stå på tavlen efter den spændingsløse 1. halvleg og vandt ikke overraskende opgøret med hele 38-17. Mads Mensah bidrog med 2 scoringer. Med sejren fører Rhein-Neckar Löwen med 3 point ned til Hannover. Lemgo er fortsat nr. 9.

Fodbold: Lasse Vibe meldes på vej fra Brentford i England til en klub i Kina - Changchun Yatai. Brentford-manager Dean Smith meddeler via Twitter, at 30-årige Lasse Vibe med 11 landskampe for Danmark snart er historie i Brentford.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her