Parasport: Daniel Wagner vandt tirsdag guld i længdespring ved EM i para-atletik i Berlin. Den danske springers guldhop blev målt til 6,72 meter. Det rangerer som både personligt bedste og mesterskabsrekord i klassen. Danskeren kom til Berlin som både europa- og verdensmester og var i forvejen indehaver af europamesterskabsrekorden med et spring på 6,22 meter. Daniel Wagner mangler dog endnu fem centimeter for også at tage verdensrekorden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun var hele landets darling. Men så kom et uhyggeligt lydklip frem
-
Morten Krohn er død: På sin sidste dag tog han op til gartneriet, selv om han var dødssyg af kræft
-
USA risikerer at miste canadisk milliardordre til Sverige
-
Hver læge skulle i et studie forholde sig til de samme patienter og stille en diagnose. Resultatet vækker voldsom bekymring
-
Forestillingen om den danske model er blevet fuldstændig knockoutet
-
Magnus Heunicke erkender store fejl: »Det er en af de ting, hvor jeg må sige, at det var ikke klogt«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce