Kan man forestille sig en anden træner hos mesterholdet end den temperamentsfulde træner? Og vil Manchester City af med Guardiola? Nej, selvfølgelig ikke.

Sportsblik: Norges 'Skråle' Stålbakken er FCK's svar på gamle Alex Ferguson

Engagement har alle dage været Solbakkens varemærke. Og det har ført til mange mesterskaber med FC København. Og der kommer flere af slagsen. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Engagement har alle dage været Solbakkens varemærke. Og det har ført til mange mesterskaber med FC København. Og der kommer flere af slagsen. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Vi mennesker er vanedyr. Gør gennem livet de samme ting igen og igen, drikker kaffe eller te om morgenen, børster tænder om aftenen, bryder sjældent ud af rammen, men holder os til det, der i længden giver tryghed. Det er jo rarest, ikke sandt?

Og når vi ’udefra’ betragter eksempelvis de væsentlige embeder i det, der interesserer og optager os, så vil vi også foretrække stabilitet. Der er jo ingen grund til at lave noget om, hvis det fungerer – og har fungeret i lang tid.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her