Andreas Christensen kan blive den første danske vinder af den europæiske Super Cup siden 2006, når Chelsea og Liverpool i aften mødes i Istanbul.

Et trofæ er vigtigt for Liverpool, men det er 3 point mod Southampton også

I søndags spillede Andreas Christensen (tv.) mod Manchester United og Anthony Martial. I aften i Istanbul er  modstanderen også engelsk. Foto: Oli Scarff/Ritzau Scanpix
I søndags spillede Andreas Christensen (tv.) mod Manchester United og Anthony Martial. I aften i Istanbul er modstanderen også engelsk. Foto: Oli Scarff/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Chelsea og Liverpool landede tirsdag i Istanbul med hver sin 23-mands trup i stort set stærkeste besætning, der skal spille om sæsonens første europæiske trofæ, Super Cup.

En af den slags kampe, Liverpool allerede har tabt en af, da Manchester City for halvanden uge siden indledte sæsonen hjemme på Wembley ved som vinder af The Double at besejre nummer to i Premier League efter en straffesparkskonkurrence og få det legendariske Community Shield med hjem i det næste år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her