Lige nu er der ti danske professionelle fodboldspillere i Italien. Og det er det højeste tal siden 1950’erne, hvor danske spillere prægede topscorerlisten.
Sportsblik:Det begyndte med Lange John – og nu rammer den fjerde danske bølge Italien
De to stribede på dette foto er Juventus-spillerne John Hansen (til venstre) og Carl Aage Præst. Sidstnævnte var selv en flittig målscorer, men for det meste var han fodermester for topscoreren Hansen. Foto: Polfoto/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Da det for få dage siden blev meddelt, at FCK-spilleren Peter Ankersen og Simon Kjær fra Sevilla i Spanien øjeblikkeligt skiftede til italiensk fodbold, nåede tallet af danske spillere i Italien op på ti.
Således oplever italienerne den fjerde danske ’invasionsbølge’ på 70 år – og Kjær og Ankersen er med til at udgøre den næststørste.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.