Med et af sine sidste budskaber som fungerende kulturminister lægger Rasmus Prehn en udfordrende aflevering til idrættens aktører i foreningslivet, folkeskolen og forældrene.

Minister: »Hvis man som lærer putter 10 timer i sådan en indsats, så vil man opleve at få 100 gode timer tilbage«

Rasmus Prehn har regnbuebolden liggende på sit kontor som en synlig påmindelse om, at idrætten skal kunne favne alle.  Foto: Mads Nissen/POLFOTO
Rasmus Prehn har regnbuebolden liggende på sit kontor som en synlig påmindelse om, at idrætten skal kunne favne alle. Foto: Mads Nissen/POLFOTO
Lyt til artiklen

En ministeriel transfer er under opsejling. Rasmus Prehn har på deltid været udlejet til Kulturministeriet, men Joy Mogensen er meget snart tilbage i startopstillingen på den post, så han er på vej tilbage til sin rolle som anfører på fuld tid i ministeriet for udviklingsarbejde. Inden klubskiftet er fuldbyrdet, når Rasmus Prehn imidlertid en udfordrende aflevering til idrættens aktører med sin formulering af regeringens politik på området.

»Jeg synes, der er brug for endnu mere fokus på sport og idræt, for der er af mange forskellige årsager brug for større dansk deltagelse i dansk idræt«, siger han og ser det som en stor udfordring, at der er dele af befolkningen, der ikke får bevæget sig tilstrækkeligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her