Topspillerne brokker sig, men forskellige interesser blokerer for en holdbar løsning.

2 ugers ferie på 22 måneder til verdens bedste håndboldspillere

Det er ikke meget tid, Torbjørn Bergerud får til at ligge på ryggen uden for håndboldbanen. Foto: Jonathan Nackstrand/Ritzau Scanpix
Det er ikke meget tid, Torbjørn Bergerud får til at ligge på ryggen uden for håndboldbanen. Foto: Jonathan Nackstrand/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hele 22 måneder. Fra august 2019 til og med maj 2021. Så længe skal verdens bedste håndboldspillere holde sig i gang med i bedste fald et par ugers ferie.

»Vi er måske heldige lige at få 14 dages sommerferie, inden OL-forberedelserne starter«, griner Flensburg-Handewitts norske landsholdsmålmand, Torbjørn Bergerud, inden stemmen bliver mere seriøs, og han kalder belastningen i international tophåndbold for helt ekstrem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her