Kan det virkelig passe? Næh, ikke endnu, men hvis man kan blive dement af hovedstød, presser et forbud sig på. Måske, måske.
Så er det tid til et chokforbud mod hovedstød i fodbold
En klassisk hovedstødsduel med to mand om en 'høj bold' og med risiko for at støde hovederne sammen - hvilket udgør den største risiko i hovedspillet. Billedet er fra den danske pokalfinalen mellem FCK (Thomas Delaney) og AGF (Danny Olsen, til højre). Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Nej, nej – jeg tror ikke selv på det. Det er slet ikke til at forestille sig et sådant kulturindgreb i det gamle fodboldspil.
Men på den anden side skal man aldrig sige aldrig. Meget kan forbydes og bliver forbudt for at skåne vort helbred og sikre et ordentligt liv, så hvorfor ikke?
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.