En andenplads og en pokalsemifinale er – sagt på jysk – en udmærket status for mesterholdet. Alligevel kan der være grund til bekymring før slutspillet.

FCM-fan før dagens topbrag mod Brøndby: Det er bekymrende, hvis Pione Sisto sætter sig selv over holdet

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

En midtjysk andenplads i Superligaen og en pokalsemifinale oven på et efterår med Champions League gruppespil og et historisk tæt kampprogram er da objektivt en udmærket status på nuværende tidspunkt – sagt på godt jysk.

Jeg tror, at de fleste FC Midtjylland-fans på forhånd gerne havde solgt grundspillets afslutning med det scenarie. Alligevel sidder jeg med en vis bekymring forud for mesterskabsspil og 10 altafgørende kampe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her