Professor forstår forbunds og atleters trang til at manifestere sig politisk under VM, når nu værten Qatar og Fifa forbeholder sig ret til at politisere en slutrunde, der i forvejen er udtryk for sportswashing.

Idrætsprofessor: »Ved at give los åbner vi Pandoras æske og åbner til ragnarok«

Den tidligere danske statsminister Helle Thorning Schmidt fik lov til at protestere i Qatar, mens almindelige fans har fået beslaglagt udstyr med regnbuefarver.   Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Den tidligere danske statsminister Helle Thorning Schmidt fik lov til at protestere i Qatar, mens almindelige fans har fået beslaglagt udstyr med regnbuefarver. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Helt overordnet er det en rigtig god idé at adskille sport og politik.

Sådan siger professor Hans Bonde fra Københavns Universitets Institut for Idræt og Ernæring.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her