3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Landstræner Jorge Vilda og hans spillere formåede at veksle måneders stridigheder til den fineste titel af dem alle. Søndag vandt Spanien VM i fodbold efter finalesejr over England.

Spillerne var utilfredse med alt fra træningsmetoder, skadespleje og stemningen i omklædningsrummet, men i dag kulminerede det hele med guld

Landstræner Jorge Vilda har formået af veksle en nådesløs konflikt med spillertruppen til en VM-titel. Søndag slog Spanien England med 1-0 i Sydney. Foto: Jaimi Joy/Ritzau Scanpix
Landstræner Jorge Vilda har formået af veksle en nådesløs konflikt med spillertruppen til en VM-titel. Søndag slog Spanien England med 1-0 i Sydney. Foto: Jaimi Joy/Ritzau Scanpix

Opskriften på genialitet og storhed er i rockens verden ofte skrevet på fnidder, interne gnidninger og sårbare relationer. Tag bare The Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd og Oasis. Blandt mange andre.

Samme opskrift kaster i sportens verden imidlertid sjældent frugter af sig. Det skulle måske lige være på det spanske kvindelandshold i fodbold. Holdets VM-triumfer er utroligt nok kulminationen på et år, der langt hen ad vejen har været præget af splittelse i spillertruppen og utilfredshed med landstræner Jorge Vilda.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her