Danmark spillede helt forrygende angrebsspil mod Portugal og sætter med en sejr på 37-27 kurs mod Hamburg og hovedrunden.

Karakterbogen: Tre af landsholdets bærende spillere scorer flotte 10-taller

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Tilskuerne i den udsolgte Olympiahalle i München blev vidner til en veritabel håndboldfest, da Danmark afsluttede det indledende puljespil ved EM med manér. Portugal blev især i anden halvleg udspillet af de veloplagte verdensmestre, som med målmand Niklas Landin og højreback Mathias Gidsel i et par hovedroller spillede champagnehåndbold.

Der var alt, hvad et håndboldhjerte kunne ønske sig, af pragtredninger fra den danske anfører i målet og et i perioder helt forrygende onemanshow af Mathias Gidsel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her