Ganske som Lars Michaelsen gjorde det i år sætter en anden veteran, den 36-årige Allan Johansen, til foråret punktum for sin ansættelse hos CSC i den franske klassiker Paris-Roubaix.
Men i modsætning til holdkammeraten, som nu er blevet sportsdirektør, fortsætter Allan Johansen sin aktive karriere, idet han resten af sæsonen repræsenterer Team Designa Køkken.
»Vi ville gerne have haft Allan i truppen i hele 2008, men eftersom han har indgået aftale om at køre videre for Team CSC de første måneder, er vi fuldt tilfredse med den kontrakt, vi nu har fået på plads«, siger Team Designa Køkkens manager Christian Andersen. Lægger ud i Australien
Allan Johansen indleder den ny sæson i Tour Down Under om godt en måned og stiller derefter op i en række europæiske storløb, inden CSC-epoken slutter på de nordfranske brosten 13. april.
Hans plads i truppen overtages derefter af stortalentet André Steensen, som indtil da starter for Glud & Marstrand Horsens.
»Meningen er, at jeg skal være med til at udvikle de unge ryttere på Team Designa Køkken, og jeg vil få en betydelig mere fremtrædende rolle end hos CSC«, fastslår Allan Johansen.
»Hvad der skal ske efter 2008 er endnu ikke afklaret, men foreløbig glæder jeg mig til at kunne køre en hel sæson«. Endnu en plads ledig
Team Designa Køkken råder med engagementet af Allan Johansen, der var dansk mester i 2006, over de to seneste sæsoners indehaver af Dannebrogstrikoten, idet 23-årige Alex Rasmussen for nogen tid siden skiftede fra Team Odense Energi.
Med den aktuelle ansættelse er der kun en enkelt plads ledig i den 16-mands trup, Team Designa Køkken agter at operere med i 2008.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Analyse
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























