Efter nederlag i de to foregående massespurter var den belgiske eksverdensmester Tom Boonen tilbage i vinderrollen, da der blev sat punktum for Tour of Qatar. Ruten for den afsluttende etape måtte ændres på grund af storm, men det hindrede ikke den 27-årige Quick Step kaptajn i at udfolde sig, da knap 40 ryttere kom samlet til mål efter de 104 km.
Vandt med få centimeter
Boonen besejrede med ganske få centimeter italieneren Alberto Loddo (Tinkoff), der havde slået ham i onsdags, mens brasilianeren Luciano Pagliarini (Saunier Duval) besatte tredjepladsen.
Boonens anden samlede sejr
Dermed noteredes Tom Boonen for sin tredje etapetriumf i den aktuelle udgave af Tour of Qatar og den 14. i løbets otteårige historie.
Han hjemførte desuden sin anden samlede gevinst efter også at have vundet i 2006. Det blev dobbeltsucces for Quick Step, idet hollænderen Steven de Jongh blev nr. 2 med et minus på 27 sek., selv om hans fornemste og perfekt udførte opgave i løbet var at assistere belgieren i spurterne.




























