På en begynderagtig fejl gik den belgiske superstjerne og nykårede Paris-Roubaix triumfator Tom Boonen (Quick Step) i dag glip af endnu en fornem sejr, da han satte punktum for forårssæsonen i den 96. udgave af Scheldeprijs. Efter et forbilledligt oplæg fra Quick Step mandskabet følte den 27-årige eksverdensmester sig sikker på, at han ville fuldende jobbet perfekt. Men netop som han havde strakt armene jublende i vejret lige inden målstregen, blev han passeret af sidste års engelske vinder Mark Cavendish (High Road). »Jeg var overbevist om, at jeg ville komme først over stregen, og der er ingen tvivl om, at jeg lige netop mistede så meget fart ved at løfte hænderne fra styret, at en anden kunne komme forbi mig«, konstaterede en ærgerlig Tom Boonen efter sin bommert. Tredje sejr til Cavendish For 22-årige Mark Cavendish var det sæsonens tredje sejr, efter at han vandt to etaper i Driedaagse van De Panne lige i kølvandet på sin succes ved VM på hjemmebanen i Manchester, hvor han sikrede sig guld i parløb sammen med Bradley Wiggins. Den unge brite fik sit gennembrud i landevejssammenhæng netop i Scheldeprijs sidste år, da han noteredes for sin første sejr. Den blev siden fulgt op af yderligere 10, og Cavendish udmærkede sig dermed som en af de mest opsigtsvækkende debutanter på den internationale cykelscene i adskillige år. McEwen på tredjepladsen Dagens 207 km styrkeprøve prægedes af et langt udbrud med belgieren Koen Barbé (Topsport Vlaanderen) og hollænderen Albert Timmer (Skil-Shimano) som hovedpersoner. De nåede op på maksimalt at have et forspring på 13.20 min., men da først jagten blev sat ind, reduceredes afstanden støt og roligt, inden eventyret var forbi 30 km fra mål. Quick Step tog kommandoen i finalen, og Boonen lå ideelt placeret. Både Cavendish, Erik Zabel (Milram) og Robbie McEwen (Silence-Lotto) havde imidlertid placeret sig direkte på hjul af Quick Step toget, og det formåede englænderen altså at udnytte, mens McEwen snuppede tredjepladsen foran Zabel.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























