Eksverdensmesteren Tom Boonen, der med triumfen i Paris-Roubaix satte et fornemt punktum for foråret, holder i øjeblikket en kortere pause fra cykelaktiviteterne. Det hindrer ham imidlertid ikke i at få medieomtale, selv om han nok godt kunne have været den seneste af slagsen foruden. Den handler ganske vist også om den formidable spurtkanons exceptionelle hurtighed. Blot ikke på cyklen, men i bil. Den belgiske avis Het Nieuwsblad kan nemlig berette, at Boonen er blevet snuppet ved en fartkontrol i fødebyen Mol, hvor han på en strækning med maksimalt tilladt hastighed på 70 km/t måltes til at have kørt 120. Mange andre gik i fælden Superstjernen kan så glæde sig over, at han ikke er dansker, for på de hjemlige landeveje ville en sådan fartoverskridelse utvivlsomt blive takseret væsentligt hårdere end de to ugers inddragelse af kørekortet, som Tom Boonen nu må affinde sig med. »Jeg kan jo ikke benægte, at jeg har forset mig, for politiet har meget håndfaste beviser på det. Men jeg er vist den eneste, der kommer i avisen af den grund, for jeg så adskillige andre, der også gik i fælden, men dem har jeg da ikke set omtalt i medierne«, siger Tom Boonen til Het Nieuwsblad.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























