Tiden løb i dag ud for verdensmesteren Casper Jørgensen med henblik på at blive klar til det danske forsvar af VM-titlen i 4 km holdforfølgelsesløb i Ballerup Super Arena. Den 24-årige tempospecialist nåede sidste sæson lige netop at få midlertidigt bugt med de knæproblemer, som har plaget ham siden efteråret 2008, så han kunne bidrage effektfuldt til at køre guldet i hus i den polske by Pruszkow sammen med Alex Rasmussen, Jens-Erik Madsen og Michael Færk Christensen. To verdensmestre og to debutanter Kort efter denne bedrift meldte skaden sig imidlertid atter, og Casper Jørgensen har kæmpet med den lige siden. Indtil i eftermiddag stod han stadig opført som en af de seks, der kunne komme i aktion ved VM, men Danmarks Cykle Unions landstræner har nu besluttet sig for, at det bliver Jens-Erik Madsen og Michael Færk Christensen, der sammen de to VM-debutanter, 19-årige Niki Byrgesen og den syv måneder ældre Rasmus Quaade, der på fredag skal søge at leve op til de seneste sæsoners imponerende præstationer. Trænede med i dag »Jeg må se i øjnene, at jeg endnu mangler lige det sidste for at kunne gå ind på holdet«, siger Casper Jørgensen, hvis aktualitet i VM-sammenhæng understreges af, at han også i dag deltog i træningen på velodromen i Ballerup iført sin VM-trikot. »Knæskaden har nu et godt stykke tid været i klar bedring, men jeg har ikke kunnet træne tilnærmelsesvis så hårdt som de andre«. Satser på landevejen til efteråret »Lige her til 11. time håbede jeg imidlertid på, at formen ville kunne række til de fire km, men sådan skulle det altså ikke være«. »Nu gælder det om at oparbejde fysikken igen, så jeg kan komme i gang på landevejen. Men det tager givetvis tid, fordi jeg jo har været sat ud af spillet i det meste af et år. Så jeg regner ikke med, at komme til at kører løb før engang i efteråret«, fastslår Casper Jørgensen, der har kontrakt med Team, Designa Køkken-Blue Water.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
Kronik af Michelle Skov Karantonis
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00





























