For den ene af Team Saxo Banks Tour de France-kaptajner, Fränk Schleck, tog deltagelsen i Baskerlandet Rundt en dramatisk drejning på den 187 km lange 3. etape fra Viana til Amurrio. Godt 10 km fra mål, da det store hovedfeltet lå samlet, kørte den 29-årige luxembourger ud over en græskant og styrtede, og sportsdirektør Kim Andersen nærer nu bekymring for, om Fränk Schleck bliver i stand til at starte i morgen. Muligvis en mindre hjernerystelse »Jeg så ikke selv uheldet, men Fränks bror Andy siger, at det var en anden rytter, som kørte fuldstændig tåbeligt, der var skyld i det«, fortæller Kim Andersen. »Fränk kom på cyklen igen og nåede i mål sammen med blandt andre Nicki Sørensen og André Steensen, men han satte selvfølgelig meget tid til«. »Muligvis har Fränk fået en mindre hjernerystelse, og han skal ligeledes sys med nogle sting i nakken, men det kan vores egen læge klare. Han har også beskadiget en finger, og det kan være, at vi bliver nødt til at tage på hospitalet for at få den undersøgt«. Var kommet godt fra start »Uheldet er dobbelt ærgerligt, fordi Fränk ellers var kommet rigtigt godt fra start, og jeg så frem til, at han ville kunne gøre en god figur på den skrappe etape, der venter i morgen. Om han nu overhovedet kommer til start, tør jeg ikke sige på dette tidspunkt«. »Vi har jo stadig Andy godt placeret i den samlede stilling, og han har vist fine takter, og ligeledes synes jeg, at Jakob Fuglsang har gjort store fremskridt, siden han senest var i konkurrence«. Helt konkret krydsede Fränk Schleck målstregen i selskab med sine to danske holdkammerater med et minus på 12.39 minutter, og de havde kun hollænderen Bauke Mollema (Rabobank) bag sig. Førertrøjen en trøst efter endnu en andenplads På dagens etape var den tredobbelte verdensmester Oscar Freire (Rabobank) tydeligvis alt andet end tilfreds med, at han for tredje dag i træk måtte tage til takke med andenpladsen. Men nogle minutter efter, at den 34-årige spanier havde hamret hånden i styret af ærgrelse over at måtte se sig slået af italieneren Francesco Gavazzi (Lampre), fik han dog en trøst, som kunne mildne ærgrelsen en anelse. Opstod hul i massespurten Det viste sig nemlig, at der i massespurten var opstået et lille hul efter de 11 første. Det takseredes af juryen til to sekunder, og da indehaveren af førertrøjen, Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne) først susede i mål som nr. 20, betød det, at Freire nu er ny førstemand i klassementet. De to spaniere lå inden etapen fuldstændig lige foran 22 ryttere, der alle var noteret for et minus på ét sekund. Den eneste af disse, som ikke var med blandt de 83 ryttere, der kom så godt som samlet til mål, var Fränk Schleck. Andy Schleck nr. 23 sammenlagt Team Saxo Bank var i front repræsenteret af Andy Schleck og Jens Voigt, ligesom HTC-Columbias Rasmus Guldhammer befandt sig dér. Andy Schleck ligger nu sammenlagt nr. 23 med et minus på tre sekunder til Freire, der givetvis må belave sig på at skulle af med førertrøjen igen i morgen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























