3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

To stjerner udelukkes fra Tour de France

Sekundarytter. Sidste års nummer tre i Tour de France, Denis Mentjov, må affinde sig med at følge årets franske styrkeprøve på afstand.
Sekundarytter. Sidste års nummer tre i Tour de France, Denis Mentjov, må affinde sig med at følge årets franske styrkeprøve på afstand.
Lyt til artiklen

Hverken sidste års nr. 3 russeren Denis Mentjov eller Bjarne Riis’ succesrige sejrherre fra 2008, spanieren Carlos Sastre vil få mulighed for at levere nye Tour de France bedrifter, når sommerens udgave af verdens skrappeste etapeløb suser hen over de franske landeveje fra 2. til 24. juli. Det er en kendsgerning, efter at arrangøren Amaury Sport Organisation (ASO) i dag offentliggjorde, hvilke 22 firmahold der inviteres til at indfinde sig på startlinjen i Vendée.

LÆS OGSÅ Tour de France 2011 er en gave til klatrerne

Manglende licens koster Tour-deltagelsen
Blandt de 22 er nemlig ikke Mentjovs og Sastres ny spanske mandskab Team Geox-TMC, der er en kraftig videreudbygning af sidste sæsons Footon-Servetto.

Team Geox-TMC satsede kraftigt på at opnå status som ProTeam, men opfyldte ikke de betingelser, som den internationale cykelunion, UCI, stillede. I stedet fik holdet status som Pro Continental Team, hvilket vil sige, at det hører hjemme i 2. division.

Ledelsen håbede dog på, at Mentjovs og Sastres tilstedeværelse ville være tilstrækkeligt til at opnå wildcard til alle væsentlige begivenheder, men her har den åbenbart forregnet sig alvorligt.

Satser på franske interesser I hver faldt har ASO valgt udelukkende at tilgodese franske interesser ved tildelingen af wildcard, samtidig med at organisationen lever fuldt ud op til indholdet af den ny aftale med UCI om at lade alle 18 ProTeam deltage i løbet. De fire wildcard går således til FDJ - holdet, der tidligere hed Francaise des Jeux, nøjes nu med forkortelsen som titel - Cofidis, Team Europcar, som er en videreførelse af det hidtidige Bouygues Telecom, samt Saur-Sojasun. Et andet fransk hold med i Paris-Nice

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her