Efter en sejrpause på lidt over et par måneder genoptog den 21-årige professionelle italienske debutant Andrea Guardini (Farnese Vini) i dag sin successerie, da han kunne lade sig hylde som vinder af den 114 km lange 1. etape i Tyrkiet Rundt. Guardini bragede i slutningen af januar og begyndelsen af februar ind på den internationale cykelscene, da han først snuppede fem gevinster i det malaysiske Tour de Langkawi og derefter en enkelt i Tour of Qatar.
LÆS OGSÅ Italien fyrer spurtkanoner af på stribe
Nu er han oppe på syv førstepladser, og det gør ham til sæsonens mest vindende blandt rytterne på holdene i de to bedste kategorier.
Felt med flere verdensklassesprintere
Tyrkiet Rundt har gennem de seneste år foretaget noget af en himmelflugt i løbshierarkiet og befinder sig nu på det næsthøjeste niveau sammen med eksempelvis Post Danmark Rundt.
Det betyder også, at det aktuelle felt på 22 hold, hvoraf de seks har ProTeam status – Saxo Bank-SunGard er det ene af disse – er af høj klasse, og ikke mindst er adskillige etablerede verdensklassesprintere at finde på startlisten.
Det gælder eksempelvis sidste sæsons mest vindende pedalatlet tyskeren André Greipel (Omega Pharma-Lotto), den italienske veteran Alessandro Petacchi (Lampre) og amerikaneren Tyler Farrar (Garmin-Cervélo).
Greipel punkterede, Petacchi deklasseredes
Greipel, der noteredes for fem etapesejre i Tyrkiet Rundt sidste år, var ikke i stand til at blande sig i topstriden i dag, fordi han punkterede. Det skete indenfor den sidste kilometer, så tyskeren fik ligesom næsten alle de andre medvirkende samme tid som Guardini.
Petacchi prøvede at tage kampen op mod sin 16 år yngre landsmand og krydsede stregen som nr. 8, men blev siden deklasseret for at have optrådt ureglementeret i spurten.
Derimod pressede Farrar den unge italieneren maksimalt, men måtte tage til takke med andenpladsen foran hollænderen Kenny van Hummel (Skil-Shimano).
Guardini indskrev sig i øvrigt i cykelhistorien som den første vinder af et cykelløb, der afvikledes på to kontinenter. Etapen indledtes nemlig i den europæiske del af Istanbul, inden rytterne via Bosporus broen nåede frem til den asiatiske, hvor der kørtes otte omgange på en 11,5 km lang rundstrækning.
Jonas Aaen Saxo Bank-SunGards bedste
Jonas Aaen blev Saxo Bank-SunGards bedste som nr. 14, mens den italienske debutant Manuele Boaro var med i et syvmands udbrud, der prægede det meste af etapen.
Forspringet blev dog aldrig særlig stort, og med 15 km tilbage neutraliseredes offensiven.
Det danske mandskab stiller i løbet desuden med Boaros landsmand Matteo Tosatto, luxembourgeren Laurent Didier, argentineren Lucas Sebastian Haedo, polakken Jaroslaw Maryscz, svenskeren Gustav Larsson og Kasper Klostergaard.
LÆS OGSÅ To års dopingkarantæne i stedet for stjernerolle




























