3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Styrtet Valverde: Team Sky er usportslige

bitter. Efter en lang dopingkarantæne er  Alejandro Valverde vendt tilbage med succes. Og han ville gerne have haft lov til at blive fejret som feltets førende lidt længere.
bitter. Efter en lang dopingkarantæne er Alejandro Valverde vendt tilbage med succes. Og han ville gerne have haft lov til at blive fejret som feltets førende lidt længere.

Stemningen efter fjerde etape i Vuelta a Espana var på nulpunktet mellem nogle af de store hold og ryttere. Iført den røde førertrøje styrtede Alejandro Valverde (Movistar) nemlig og tabte 55 sekunder til sine værste konkurrenter.

En af dem er Christopher Froome, der kører for Sky, som netop er omdrejningspunktet for polemikken.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her