Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Contador er ubekymret trods bragende nedtur i Tour-generalprøve

Nederlag. Alberto Contador blev slået med næsten tre minutter af Chris Froome.
Nederlag. Alberto Contador blev slået med næsten tre minutter af Chris Froome.

Med den dobbelte tyske verdensmester i enkeltstart Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) som suveræn vinder skabte dagens 32,5 km lange temporidt i Critérium du Dauphiné fra Villars-les-Dombes til Parc des Oiseaux omsider markant udskilning mellem de aktører, der har de samlede topplaceringer i både den aktuelle styrkeprøve og i Tour de France som det store mål.

Ikke mindst var der set frem til duellen mellem briten Chris Froome (Sky) og Team Saxo-Tinkoffs spanske superstjerne Alberto Contador, og den faldt i den grad ud til førstnævntes fordel, at det danske mandskabs kaptajn kan prise sig lykkelig for, at der endnu er lidt over tre uger til Tour-starten på Korsika.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her