Vandbærer kæmper hårdt for personlig succes

etapevinder. Efter at være blevet smidt ud af Tour de France tog Mark Renshaw i 2010 til Danmark og blev etapevinder.
etapevinder. Efter at være blevet smidt ud af Tour de France tog Mark Renshaw i 2010 til Danmark og blev etapevinder.
Lyt til artiklen

I tre år hentede australieren Mark Renshaw stor anerkendelse som uvurderlig hjælper for det britiske sprinterfænomen Mark Cavendish på HTC-Colombia. Så hårdt stred Renshaw for sin holdkammerat, at han blev smidt ud af Tour de France i 2010, efter at han på 11. etape i den hidsige opløbskamp havde nikket en af rivalerne en skalle i bestræbelserne på at skabe så fordelagtig en position som muligt for Cavendish.

LÆS ARTIKEL Tour-ledelsen smider rytter ud for bølleadfærd i spurten

Da denne i 2012 skiftede til Sky, valgte Renshaw at prøve lykken på egen hånd hos hollandske Rabobank. Kun en enkelt sejr i første sæson på egen hånd I den første sæson formåede den tidligere vandbærer fortsat at dokumentere, at han hørte hjemme blandt verdens hurtigste i finalerne, men han manglede lige det sidste for at få sit afgørende gennembrud. Blot en enkelt sejr på en etape i Tyrkiet Rundt blev det til, mens han ikke færre end 25 gange placerede sig i top 10, og både Renshaw og det hollandske mandskab havde nok regnet med, at få mere ud af samarbejdet. Om der så er optræk til det efter den 30-årige australiers triumf i dagens Clasica Almeria, kan kun tiden vise, men foreløbig er det en kendsgerning, at han var først over stregen i det spanske arrangement med sydafrikaneren Reinhardt Janse van Rensburg (Argos-Shimano) og spanieren Francesco lasca (Caja Rural) på de næste pladser. Fuglsang satte tid til

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her