Efter talrige genvordigheder præsenteres det spanske firmahold Fuji-Servetto, der er skabt på resterne af de foregående sæsoners Saunier-Duval og ligeledes har overtaget skandaleprædikatet på grund af dopingaffærerne med Riccardo Riccò og Leonardo Piepoli som hovedpersoner under sidste års Tour de France, pludselig for en jubeloplevelse. For med kun lidt over to uger til starten på 100 års udgaven af Giro d’Italia i Venedig 9. maj har arrangørerne netop meddelt, at Fuji-Servetto kommer med som det 22. mandskab. CAS bakker op om Fuji-Servetto Det er dog næppe med italienernes gode vilje, men en konsekvens af den kendelse, som den internationale sportsdomstol, CAS, tidligere afsagde om, at RCS Sport – organisationen bag hovedparten af de store cykelarrangementer i Italien – ikke havde ret til at udelukke Fuji-Servetto fra Milano-Sanremo og Tirreno-Adriatico. Italienerne havde ligesom franske Amaury Sport Organisation (ASO) nægtet at invitere det spanske mandskab med henvisning til den problematiske fortid. Men de havde efter domstolens opfattelse ikke samme baggrund for at gøre det som franskmændene, der påpegede, at Saunier Duval (Fuji-Servetto) havde påført deres arrangementer markant imagemæssig skade. Lægger op til nye diskussioner Fuji-Servetto har således ikke været at finde i en eneste af de begivenheder, ASO står bag, men får nu altså lov til at stille op i Giroen. Det er imidlertid vanskeligt at se, hvad holdet skulle kunne tilføre den italienske styrkeprøve af sportslige kvaliteter. Derimod lægger det uventede adgangskort op til fornyede diskussioner i Italien. Så sent som efter dagens etape i Giro del Trentino besværede det italienske hold Flaminias ledelse sig voldsomt over ikke at være lukket ind i Giro-varmen. Det skete med basis i Giampaolo Carusos tredjeplads på etapen og i øvrigt med ganske velbegrundede henvisninger til de resultater, holdet, der også råder over den italienske mester Filippo Simeoni, generelt har opnået i år.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























