Næppe har Tour de France-vinderen og verdensranglistens suveræne førstemand Alberto Contador trukket sig sejrrigt ud af det opslidende interne opgør mod Astana-holdkammeraten Lance Armstrong, før en ny barsk kamp lurer på de indre linjer. For efter at den 26-årige spanier de seneste uger ikke har lagt skjul på, at han ønsker at finde en ny arbejdsgiver fra næste sæsons start, melder Astana sig nu på banen med en utvetydig erklæring om, at Contador også skal være det kasakhiske mandskabs kaptajn i 2010. Contador er ikke til salg »Det er indlysende, at Alberto Contador skal være vores absolutte førstemand i 2010«, hedder det således i meddelelsen fra Astana, som er underskrevet Rinus Wagtmans – den tidligere hollandske topcykelrytter, der fungerer som holdets forbindelsesled til de kasakhiske sponsorer. »Vi er overraskede over i den seneste tid at have kunnet læse, at mange andre hold er interesserede i at engagere vores Tour-vinder, når han har kontrakt med os også i næste sæson«. »Alberto Contador skrev i sin tid under på en aftale gældende for 2008, 2009 og 2010, og et skifte inden udløbet kan slet ikke komme op til forhandling«. »Vores sponsorer er klar til at fortsætte investeringerne i holdet frem til og med 2013, og vi ser frem til, at Alberto Contador bringer os yderligere sejre i hvert fald også i 2010«. Nej tak til svimlende tilbud Endnu har den spanske hovedperson ikke selv kommenteret denne udvikling, men han har på et tidspunkt afslået et svimlende tilbud fra Astana om at forlænge kontrakten ud over 2010. Det sås som et klart tegn på, at han ønskede at komme væk, og det har han da heller ikke lagt skjul på. »Begivenhederne under Tour de France var de mest opslidende, jeg rent psykisk har været ude for i min karriere, og jeg ønsker at komme til et hold, hvor jeg ikke risikerer, at det gentager sig«, har Contador udtalt med klar henvisning til, at han og Lance Armstrong udkæmpede en sej dyst om at blive anerkendt som Astanas kaptajn i den franske styrkeprøve. Caisse d’Epargne stærkt interesseret Specielt har Alberto Contador udtalt sig positivt om mulighederne for et skifte til det spanske storhold Caisse d’Epargne, der leder efter en ekstra sponsor, netop for at kunne engagere den exceptionelle etapeløbskonge. Også belgiske Quick Step er inde i billedet, men Alberto Contador har hele tiden været klar over den forhindring, der ligger i en underskrevet kontrakt, som Astana altså nu åbenbart ønsker at holde ham fast på.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det første, der møder mig i den danske pavillon, er en kvinde med enorme silikonefyldte bryster
-
Med et enkelt ord var hun med til at ændre verdenshistorien
-
»Nu fylder jeg 70, og det synes jeg faktisk er klamt«
-
Dramatiske kaffetal i hjemmeplejen udløser alarmklokke
-
Sofie Gråbøl: »Jeg kommer aldrig til at opleve det igen«
-
Dansk vaccineforsker deporteres: »Jeg har svært ved at forstå, at vores land ikke vil løfte en finger for en borger i nød«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























